HiLife

Wstęp

Odpoczynek jest wpisany w życie człowieka tak jak praca. Dlatego w tygodniu mamy sześć dni pracy, a jeden odpoczynku, a raz na rok każdemu przysługuje te kilka tygodni urlopu. Potrzebujemy też każdej doby około osiem godzin na odpoczynek w postaci snu, który jest potrzebny do regeneracji organizmu. Odpoczynek jest po to, żebyśmy po nim byli w stanie efektywniej, bardziej wydajnie pracować. Także w trakcie nauki zaleca się, aby co dwie godziny robić krótkie przerwy na odprężenie mózgu, co będzie skutkować bardziej efektywną nauką. Odpoczynek jest naturalną potrzebą człowieka, nie świadczy w żadnej mierze o jego słabości. Chociaż stwarza pewnie ograniczenia. Ale zamiast przejmować się tym, lepiej wygospodarować na niego czas. 

 

Odpoczynek a lenistwo

Faktem jest, że lubimy odpoczywać. Chyba nikt nie lubi poniedziałków, gdy trzeba wracać do pracy, nauki.

Ale mimo wszystko tłumaczymy sobie, że trzeba, żeby osiągnąć coś, czy zarobić na życie. A co w przypadku osób, dla których nie ma znaczenia, czy jest weekend czy środek tygodnia… bo wciąż tryb życia mają ten sam, dla przykładu: telewizor, lodówka, komputer, albo po prostu łóżko. Nie wszyscy studenci, którzy wylecieli ze studiów są perfidnymi leniami, niektórzy mogli porzucić studia na rzecz pracy, czy opieki nad kimś w rodzinie, ale uczelnie znają wiele przykładów ludzi, którzy przez kilka lat z rzędu zaczynają inny kierunek, w poszukiwaniach takiego, na którym nic nie trzeba będzie robić, a sesję zda się bez nauki. Dlaczego nie warto całe życie leniuchować? Z oczywistych powodów, że wtedy się nic nie osiągnie, a po takiej osobie zostanie tylko smród niewypranych skarpetek. Ale także dlatego, że ktoś, kto przez sześć dni w tygodniu nic nie robił, nie będzie czerpał takiej satysfakcji z jednego dnia odpoczynku jak osoba, która przez sześć dni ciężko pracowała.

 

Odpoczynek - wybierz coś dla siebie!

Odpoczynek może przybierać naprawdę różne formy. Do aktywnego zaliczają się: długie spacery, jogging, wspinaczki górskie, rower, a także sporty, takie jak pływanie, taniec, czy sztuki walki, które niosą ze sobą dużo satysfakcji. Jeżeli zaś chodzi o odpoczynek bierny, dobra jest relaksacyjna muzyka. Chociaż to, co dla kogoś jest relaksacyjną, też jest bardzo subiektywne, bo ktoś może lubić, akurat jak ja, relaksować się przy metalu. Poza muzyką, świetne do odpoczynku są książki. Nieważne czy „Ogniem i mieczem”, czy „50 twarzy Greya” – każde czytanie rozwija wyobraźnię. Do tego bardziej twórcza gra na instrumencie, jak i mniej kreatywne oglądanie telewizji. Bardzo fajną formą odpoczynku są podróże. Tylko gdzie pojechać i czym, żeby było tanio? Taką najtańszą, choć niekoniecznie najbezpieczniejszą formą podróży jest autostop. Warto na taką wyprawę wybrać się ze znajomym/znajomą: zawsze to bezpieczniej i raźniej. Również nie najdroższą formą podróży jest pociąg (zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze lub już posiadają zniżki). A gdzie pojechać? Gdzie dusza zapragnie, a czas i oszczędności pozwolą! Morze Bałtyckie, Tatry, jakaś malownicza wioska, aby pooddychać świeżym powietrzem, czy większe miasto, aby pozwiedzać zabytki i napawać się tętniącym życiem? A może podróż za granicę kraju? Chociaż wielu ludzi zaczyna zwiedzanie od tego, co obce, nie wiedząc, co pięknego jest w naszym kraju. Również popularnym, a prawie darmowym środkiem transportu jest rower. Z tym że aby przejechać na nim setki kilometrów, trzeba ćwiczyć, ale jest to też i dobry sposób walki z własnymi słabościami.

Na koniec warto wspomnieć o tym, czym różni się nuda od odpoczynku. Po pierwsze, odpoczynek to niewielki procent czasu, jaki poświęcamy na pracę. Po drugie, odpoczynek może być również bardzo aktywny. Od wysiłku umysłowego można odpoczywać przez ruch, natomiast od wysiłku fizycznego przez czytanie mądrej książki, czy obejrzenie sensownego filmu, co znów wymaga wysiłku intelektualnego. Mimo wszystko każdy z nas potrzebuje czasem trochę bardziej prymitywnego odpoczynku w celu wyluzowania, odstresowania, potocznie mówiąc „odmóżdżenia”. Oglądanie programów typu „Trudne sprawy” też przecież może być formą rozrywki, i dopóki nie zajmuje szczególnie zbyt dużo czasu, może być uznane za bierny odpoczynek. Jedną z najbardziej popularnych form odpoczynku, chociaż kojarzących się z nudą, jest leżenie na łóżku z zamkniętymi oczami lub patrzenie w sufit… Takie po prostu „nicnierobienie”. Ale taka forma jest o tyle ciekawa, że może być zarówno bezużyteczną nudą, jak i czymś bardzo cennym dla naszej egzystencji. W pierwszym przypadku - gdy myślimy o jakichś głupotach…lub nie myślimy wcale. Natomiast czymś użytecznym - kiedy zastanawiamy się nad sobą, własnymi reakcjami i życiem. Taka swoista psychoterapia. Tak jak to było w kawale: "Co robi baca, gdy ma czas? Siedzi i myśli! A co robi baca, gdy nie ma czasu? Tylko siedzi". Dlatego zakończmy pozytywnym akcentem, że z dwojga złego, lepiej już znaleźć czas na odpoczynek.

 

*********************************************************************************************************

Skorzystano ze strony : http://www.kobiety.pl/lifestyle/odpoczynek-po-co-to-komu

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl